US National Open Canoe Slalom Championships

Blackfoot River, Montana

July 9, 10, and 11, 2004

 

Race Results

 

The results listed below are for the better of two runs. Races are listed in the order they were run. Scroll down to see the results of all races or click on the list below to see a particular race.

 

Friday, July 9

Saturday, July 10

Sunday, July 11

Combined OC2 Open REC

OC1 Women's REC

OC1 Open 13 RAC

Combined OC2 Mixed RAC

OC1 Women's 13 RAC

OC1 Master 13 RAC

Combined OC2 Mixed REC

OC1 X Open

OC1 Open RAC

Combined OC1 Open RAC

OC1 Open REC

OC1 Master RAC

Combined OC1 Open REC

OC1 Master REC

OC2 Women's RAC

Combined OC1 Women's REC

OC2 Cadet/Senior RAC

OC2 Mixed 15 RAC

OC1 Jr RAC

OC2 Open RAC

OC2 Mixed RAC

OC1 Master Women REC

OC2 Open REC

OC2 Mixed REC

OC1 Open 15 RAC

OC2 Open 15 RAC

 

OC1 Master 15 RAC

 

 

OC2 Master RAC

 

 

OC2 Master REC

 

 

 

 

Friday, July 9

 

Combined OC2 Open REC

Bib Number

Name

Slalom

Downriver

Combined Total Score

Penalites

Time

Score

Score (% of Best)

Time

Score (% of Best)

3

D. Ewers - A. Westwood

20

242.32

262.32

125.10

1900

100.00

225.14

2

S. Arnold - P. Steffles

20

244.44

264.44

126.20

2032

106.90

233.10

1

B. Schnidt - S. Sullivan

110

294.62

404.62

193.00

2076

109.30

302.29

 

 

Combined OC2 Mixed RAC

Bib Number

Name

Slalom

Downriver

Combined Total Score

Penalites

Time

Score

Score (% of Best)

Time

Score (% of Best)

4

R. Hunter - J. Fisher

60

248.37

308.37

147.10

1982

104.30

251.42

 

 

Combined OC2 Mixed REC

Bib Number

Name

Slalom

Downriver

Combined Total Score

Penalites

Time

Score

Score (% of Best)

Time

Score (% of Best)

6

V. Charron - A. Walker

20

225.31

245.31

117.00

1931

101.60

218.66

7

J. Oxenford - J. O'Brian

50

315.65

365.65

174.40

2058

108.30

282.75

5

J. Bollerman - J. Bollerman

220

291.59

511.59

244.10

2169

114.20

358.21

 

 

Combined OC1 Open RAC

Bib Number

Name

Slalom

Downriver

Combined Total Score

Penalites

Time

Score

Score (% of Best)

Time

Score (% of Best)

9

S. Montague

10

199.60

209.62

100.00

2001

105.30

205.32

10

P. Foti

0

231.72

231.72

110.50

1956

102.90

213.49

11

J. Graye

20

254.09

274.09

130.80

2271

119.50

250.28

22

G. Fortin

10

279.12

289.12

137.90

2316

121.90

259.82

8

C. Trusty

350

430.32

780.32

372.30

2490

131.10

503.31

 

 

Combined OC1 Open REC

Bib Number

Name

Slalom

Downriver

Combined Total Score

Penalites

Time

Score

Score (% of Best)

Time

Score (% of Best)

12

B. Salayi

20

251.82

271.82

129.70

2160

113.70

234.36

15

B. Wertenberger

20

277.56

297.56

142.00

2255

118.70

260.64

16

J. Gallagher

60

282.28

342.28

163.30

2192

115.40

278.65

18

J. Anderson

90

277.59

367.59

175.40

2152

113.30

288.62

19

M. Dillon

100

264.62

364.62

173.90

2298

120.90

294.89

20

K. Ota

100

321.93

421.93

201.30

2225

117.10

318.39

21

J. Weersing

260

349.66

609.66

290.80

2522

132.70

423.58

 

 

Combined OC1 Women's REC

Bib Number

Name

Slalom

Downriver

Combined Total Score

Penalites

Time

Score

Score (% of Best)

Time

Score (% of Best)

27

M. Ota

90

296.25

386.25

184.30

2448

128.80

313.10

24

J. Fitzpatrick

110

298.94

408.94

195.10

2376

125.10

320.14

25

C. LaBlanc

80

331.50

411.50

196.30

2665

140.93

336.57

23

M. Ryan

110

322.40

432.40

206.30

2654

139.70

345.96

26

E. Kolodzieski

130

328.53

458.53

218.70

2850

150.00

368.74

 

 

OC1 Jr RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

28

M. Burgmuller

360

368.72

728.72

 

 

OC1 Master Women REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

29

J. Fitzpatrick

20

300.72

320.72

31

M. Ryan

70

360.53

430.53

30

C. LaBlanc

100

331.90

431.90

44

B. Martel

190

425.22

615.22

 

 

OC1 Open 15 RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

32

P. Foti

0

232.00

232.00

33

S. Smathers

30

243.15

273.15

34

S. Hunt

30

286.00

316.00

 

 

OC1 Master 15 RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

35

Y. Yoshiwara

150

410.34

560.34

 

 

OC2 Master RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

37

S. Hunt -S. Montague

20

222.84

242.84

38

B. Stecker - J. Stecker

0

285.56

285.56

43

C. Morris - J. Anderson

10

287.63

297.63

36

J. Bollerman - J. Bollerman

90

323.37

413.37

 

 

OC2 Master REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

41

A. Westwood - B. Heikenen

30

230.78

260.78

39

A. Burgmuller - C. Morris

10

252.28

262.28

30

R. Crimmins - D. Ewers

30

253.53

283.53

42

J. Oxenford - S. Arnold

40

261.25

301.25

 

 

Saturday, July 10

 

OC1 Women's REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

5

B. Kennedy

10

283.54

293.54

3

J. Fitzpatrick

0

293.63

293.63

2

V. Sharron

50

261.41

311.41

9

M. Ota

80

277.60

357.60

4

M. Ryan

60

315.00

375.00

8

C. LaBlanc

80

324.50

404.50

6

E. Kolodzieski

100

361.98

461.98

7

T.S. Kramer

130

363.34

493.34

1

M. Burgmuller

240

426.91

666.91

 

 

OC1 Women's 13 RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

10

J. Fisher

20

259.84

279.84

11

C. Miner

30

301.79

331.79

12

J. Stecker

90

358.06

448.06

 

 

OC1 X Open

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

14

P. Foti

0

250.25

250.25

15

E. Helbert

20

246.44

266.44

13

S. Smathers

10

268.75

278.75

77

B. Fries

10

271.97

281.97

 

 

OC1 Open REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

18

J. Kazimierczyk

0

186.97

186.97

21

A. Walker

0

197.22

197.22

23

A. Westwood

10

202.47

212.47

39

S. Smathers

0

226.50

226.50

17

D. Ewers

0

229.63

229.63

33

E. Helbert

0

229.66

229.66

34

K. Ota

0

229.90

229.90

27

B. Heikenen

0

234.50

234.50

20

P. Steffes

0

239.13

239.13

22

B. Wertenberger

0

262.56

262.56

16

R. Crimmins

30

235.13

265.13

19

B. Salayi

30

248.78

278.78

31

S. Arnold

10

273.78

283.78

28

J. Oxenford

20

267.06

287.06

36

G. Fortin

30

263.53

293.53

38

B. Schmidt

30

269.88

299.88

26

D. Hastings

30

283.34

313.34

25

J. Gallagher

50

269.03

319.03

80

V. Giese

100

244.94

344.94

32

M. Dillon

70

276.63

346.63

78

B. Fries

70

277.87

347.87

37

D. Kruchy

100

273.53

373.53

24

C. Anderson

130

309.31

439.31

29

A. Sillars

120

319.59

439.59

30

S. Sullivan

160

301.63

461.63

35

J. Weersing

290

370.22

660.22

 

 

OC1 Master REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

42

D. Ewers

0

230.56

230.56

49

B. Heikenen

10

235.66

245.66

41

R. Crimmins

0

245.96

245.96

40

A. Burgmuller

0

253.00

253.00

44

C. Morris

0

253.50

253.50

55

S. Arnold

0

271.60

271.60

50

J. Oxenford

20

259.38

279.38

89

V. Giese

20

267.03

287.03

46

B. Wertenberger

30

268.31

298.31

48

D. Hastings

20

281.53

301.53

54

J. Anderson

80

249.43

329.43

51

A. Silllars

90

327.78

417.78

43

D. Kruchy

140

285.59

425.59

56

Y. Yoshiwara

70

371.10

441.10

47

C. Anderson

160

295.68

455.68

 

 

OC2 Cadet/Senior RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

58

A. Burgmuller - M. Burgmuller

10

286.88

296.88

60

P. Steffes - A. Butler

60

298.75

358.75

59

J. Anderson - T. Anderson

120

276.13

396.13

81

S. Enquist - R. Morehouse

160

324.63

484.63

 

 

OC2 Open RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

66

J. Kazimierczyk - S. Hunt

0

207.41

207.41

62

J. Fisher - R. Hunter

0

252.31

252.31

64

B. Stecker - J. Stecker

0

277.00

277.00

63

B. Salayi - B. Schmidt

40

273.62

313.62

61

J. Bollerman - J. Bollerman

110

316.10

426.10

65

B. Stroud - (missing name)

190

293.03

483.03

 

 

OC2 Open REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

67

V. Sharron - A. Walker

10

225.03

235.03

69

D. Ewers - A. Westwood

10

231.69

241.69

68

R. Crimmins - B. Heikenen

0

254.87

254.87

70

P. Steffes - S. Arnold

10

256.10

266.10

73

J. Anderson - B. Salayi

50

251.13

301.13

72

S. Sullivan - B. Schmidt

110

291.14

401.14

71

B. Stroud - (name missing)

130

300.15

430.15

82

S. Bradshaw - G. Bradshaw

160

382.34

542.34

 

 

OC2 Open 15 RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

76

K. Ota - Y. Yoshiwara

30

276.12

306.12

 

 

Sunday, July 11, 2004

 

OC1 Open 13 RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

5

J. Kazimierczyk

10

181.79

191.79

1

A. Walker

0

194.68

194.68

4

S. Montague

0

203.78

203.78

14

P. Foti

0

219.41

219.41

2

S. Smathers

20

234.84

254.84

6

B Schmidt

40

267.59

307.59

3

B. Salayi

50

261.91

311.91

 

 

OC1 Master 13 RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

8

S. Montague

0

199.50

199.50

10

P. Foti

0

222.84

222.84

7

C. Morris

0

232.22

232.22

9

R. Hunter

10

254.81

254.81

 

OC1 Open RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

42

P. Steffes

0

229.31

229.31

16

K. Ota

10

224.94

234.94

21

S. Smathers

10

244.19

254.19

20

J. Gray

10

249.87

259.87

18

R. Crimmins

10

259.28

269.28

12

J. Fisher

20

249.68

269.68

49

B. Schmidt

30

259.06

289.06

19

G. Fortin

50

246.68

296.68

13

J. Gallagher

60

252.50

312.50

15

M. Dillon

50

292.72

342.72

17

Y. Yoshiwara

120

321.37

441.37

11

J. Weersing

130

361.56

491.56

 

 

OC1 Master RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

25

A. Burgmuller

10

237.19

247.19

26

J. Gray

0

258.78

258.78

24

R. Hunter

20

240.03

260.03

22

D. Hastings

50

266.44

316.44

48

D. Barrett

260

347.78

607.78

23

C. Trusty

390

418.06

808.06

 

OC2 Women's RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

27

L. Greiskevich - A. Hunt

130

294.32

424.32

 

 

OC2 Women's REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

28

B. Kennedy - V. Charron

30

289.28

319.28

30

M. Burgmuller - A. Hunt

70

342.53

412.53

31

A. Butler - J. Fitzpatrick

120

353.53

473.53

29

C. Leblanc - E. Kolodzieski

140

357.91

497.91

 

 

OC2 Mixed 15 RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

32

C. Miner - S. Montague

20

236.78

256.78

33

J. Kazimierczyk - L. Greiskevich

20

240.69

260.69

34

S. Hunt - A. Hunt

10

276.90

286.90

50

C. Morris - B. Martel

50

308.94

358.94

 

 

OC2 Mixed RAC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

36

J. Kazimierczyk - M. Ota

10

223.20

233.20

37

R. Hunter - J. Fisher

0

256.47

256.47

35

B. Stecker - J. Stecker

0

272.69

272.69

38

J. Bollerman - J. Bollerman

70

317.43

387.43

 

OC2 Mixed REC

Bib Number

Name

Penalites

Time

Score

40

A. Walker - V. Charron

0

232.41

232.41

39

A. Westwood - B. Kennedy

10

244.81

254.81

41

M. Burgmuller - A. Burgmuller

20

287.47

307.47

43

T.S. Kramer - E. Helbert

50

262.16

312.16

44

B. Heikenen - C. Leblanc

40

279.47

319.47

45

J. Oxenford - J. O'Brain

20

319.00

339.00

46

S. Sullivan - J. Fitzpatrick

40

308.16

348.16

47

S. Bradshaw - G. Bradshaw

200

418.59

618.59

 

 


You are visitor number to this page!

ACA National Open Canoe Slalom Committee
38 - OC-2004R - Last Updated: